Forside
Kontakt
Oversigt
Login


WebTV
Artikler
Debat
Bøger
Ekstrabladet
Kursuskalender
Sexologuddannelsen
Parterapeutuddannelsen
Booking
Om Joan
Kan din kæreste lide dine veninder?


Kan din kæreste lide dine veninder?
Spiller din kæreste charmetrold, når du har veninden på besøg? Og synes du egentlig ikke også, at din kærestes venner er ret søde? Kan du direkte få lidt røde kinder, når de er på besøg? Og begynder du at flirte underspillet når du serverer kaffen?

Det er ganske normalt. Der er noget dejligt uforpligtende ved samværet med kærestens venner. Vi er i vores es, når vi er derhjemme, og vi snakker mere afslappet med ham Søren, fordi vi ikke skal noget seksuelt med ham. Vi kan bare være flinke, tusse rundt, byde på lækre kager og smile, og sidde med bare ben i sofaen uden at det betyder, at vi lægger op til ham.

Vores kæreste nyder også helt sikkert, når vi har veninden på besøg. Han kan vise sin dybere side, og tale med hende om ting, der betyder noget. På den måde kommer han tættere på hende, uden de sædvanlige spil. Han ser hende jævnligt, med og uden sminke, og holder efterhånden af hendes væsen. Han kan også give hende kram, og danse tæt med hende til fester, uden at det er farligt. Og det sætter da lidt kriller i maven på ham.

Men det er helt ok, at vi nyder samværet med kærestens bekendte. Der er ingen grund til at overfortolke det, eller blive jaloux, når kæresten griner hysterisk af vores venindes vittigheder. Det er meget sjældent at det fører til mere end det, da det jo er en uskreven lov.
Og hvorfor ikke have tillid og smile indvendigt, når vi mærker at kæresten nyder vores veninder? Det er en lille gave, vi giver ham. Og han får energi, glæde og selvtillid. Vær ikke nærig. Det er en glæde for os alle, at vi er gavmilde med vores venner og veninder!

Mange venskabelige smil fra Joan

Skrevet af: Joan Ørting
Oprettet: Tirsdag d. 03. marts 2009
Opdateret: Tirsdag d. 03. marts 2009
Skriv en kommentar
Sikkerhedskode der skal forhindre automatisk spam
Send

Kommentarer (23)
WHAT???
(3-3-2009 | 13:22:27)
af: Dit navn
Er vores veninder indirekte en lille gave til kæresten - så han kan flirte lidt osv???
Nej nu rabler det da vist.
Og i samme åndedrag - så ville det være åh så skønt at vi kvinder skulle få lidt kriller og småflirte og vise lidt af os selv - når hans venner er på besøg? Hvor herre bevares - jeg kan godt forstå der er så mange mennesker der ikke fatter hvordan et forhold skal kunne bestå, med DE udtalelser, far en såkaldt sexolog.
ah den hopper jeg ikke på
(3-3-2009 | 15:6:48)
af: Dit navn
vi kunne da også bare melde os alle sammen ind i swingers klub så !!! Var faktisk på en skiferie hvor to viste lidt for meget "ben/bryst" - skal jeg fortælle at det var den værste skiferie ever ??
Godt skrevet, Joan
(3-3-2009 | 16:24:59)
af: Henrik
Faktisk er jeg glad for, at min kæreste svinger godt med mine venner. De ligner jo mig, så hvis hun ikke kunne lide dem, var der grund til at være på vagt.
jeg syntes ogsaa det er dejligt
(3-3-2009 | 17:18:36)
af: Rigmor
vanskeligt bliver det da foerst hvis man IKKE kan lide sin ven/veinde's bekendte. Hvorfor det naeste skridt er at gaa i swingerklub syntes jeg er TEMMELIG langt ude. Tiltro er kode ordet. Kontrollere verden kan vi alligevel ikke saa lad os da nyde den istedet. Hvis der saa sker noget slemt kan vi nok ogsaa blive klogere af det. Jeg kan kun vaere enig med Joan.
Skriv en overskrift
(3-3-2009 | 17:25:17)
Jeg har ingen kæreste så det problem har jeg ikke. Men det kommer jo nok en dag,altså kæresten
stemning
(3-3-2009 | 19:50:48)
af: Dit navn
Det kommer lidt an på, hvor gode veninder man har og det finder man desværre først ud af, når det er for sent. Det du skriver her, burde være en lov. Men det kræver veninder/venner der ved hvor grænsen går. Og dem skal man lige huske at udvælge nøje, inden man får en kæreste, som de gerne må have et godt forhold til, for selvfølgelig er det rart, at man kommer godt ud af det med hinanden indbyrdes. Hørte om et par, der i årevis havde holdt nytårsaften med hinanden, med østers og det store skrud og selvfølgelig børnene. De ønskede vitterlig ikke flere gæster, fordi de sammen festede for 100 mennesker. På samme måde som man kan føle sig dybt ensom og alene, blandt 100 mennesker. Godt selskab skal man sætte pris på og værdsætte og man bidrager selv til stemningen...men den kan være svær for mange, hvis der ikke er en god balance ;)
gave?
(3-3-2009 | 21:15:42)
af: jytteblomst
Min kæreste og bedste veninde var i seng med hinanden da jeg fødte mit første barn--hun fortalte mig det i et "angersanfald" 2-3 uger efter fødslen, min kæreste nægtede, men indrømmede til sidst at hun var "for lækker" men at han aldeles ikke var forelsket i hende . Tja--jeg burde ha droppet dem begge, men beholdt min veninde og han røg langt ud i den kolde sne-for ever. Venner kan godt være MEGET tætte-men den usynlige grænse må ALDRIG krydses af nogen af parterne, så er alt ødelagt--synes jeg!-- jeg vil ikke deles eller dele min kæreste/ mand med nogen. Men
Skriv en overskrift
(3-3-2009 | 21:31:15)
af: Dit navn
Vi er åbenbart flere der har været godtroende engang..
(3-3-2009 | 22:42:48)
af: Line
..jeg mener at der bør være en meget klar grænse for hvordan man skal opføre sig overfor sin kærestes venner og hvordan han bør opføre sig i nærheden af mine veninder.. for jeg har også prøvet at shoppe med en "veninde" en eftermiddag efter hun havde knaldet med min kæreste om formiddagen, da jeg var på job.. det gør ondt.. Og selvfølgelig kan følelser udvikles, og forhåbenligt kan man li´hinandens venner, men mange vil nok ikke kunne styre det i længden hvis det gav røde kinder eller kriblen i maven.. og det er ret respektløs.. for det gør sgu ondt at blive svigtet af både kæreste og veninde på samme gang.. Og den slags sår kan efterlade varige ar - som stadig kan kradse trods afslutning og bearbejdelse i et par år ved psykolog.
tror simpelthen ikke på det
(4-3-2009 | 9:5:7)
af: Dit navn
ja jeg kan godt se det fornuftige ved at ha et godt forhold mellem sin kærestes venner og omvendt.. men man bliver squ nødt til at passe lige lovligt godt på.. jeg har selv en veninde, som jeg har været meget tæt med siden jeg var helt lille, vi har gjort meget sammen, vores forældre er bedste venner så det var jo bare perfekt.. en dag fortæller min veninde mig at hun har været utro med sin kærestes bedste ven, mens han rent faktisk stadig lå og sov ved siden af dem.. det væreste var dog at hun ikke desideret kunne se noget problem med det.. derfor har det virkelig bekymret mig at min kæreste er så vild med at være sammen med hende, og lyser helt op når hun er der.. og jeg er angst, for min kæreste har indrømmet at han er været meget vild med hende i den tid vi har kommet sammen, (heldigvis for mig er det overstået nu) men dette gør at jeg er virkelig bange for at der skulle ske noget, for når hun kan knalde udenom med sin kæreste bedste ven, og hvorfor så ikk os knalde med min kæreste.. lige siden har jeg for at skal være ælig mistet kontakten til hende, for det gør ondt hver gang jeg ser hende, og har hele tiden frygten ofr at der måske ville ske mere. jeg har haft det sådan siden at jeg vil beholde min kæreste og mine veninder forholdsvist adskilt.
Kæreste = sex, Veninde = ??? (eller er det omvendt?)
(12-3-2009 | 20:9:13)
af: Dit navn
"Han kan vise sin dybere side, og tale med hende om ting, der betyder noget. På den måde kommer han tættere på hende, uden de sædvanlige spil. Han ser hende jævnligt, med og uden sminke, og holder efterhånden af hendes væsen. "
Jeg vil da hellere have et sådan forhold til min kæreste, end til veninden!
Nej tak
(19-3-2009 | 23:17:24)
af: Dit navn
Lige præcis det der her bliver beskrevet er mit liv i øjeblikket. En rigtig god veninde har udviklet et meget tæt forhold til min mand. Det drejede sig i starten om masser af sms og opkald hver dag, og de sås så ofte som muligt. Altid i deres egen verden og meget tætte med kram og sigende blikke.
Her næsten 3 måneder efter har jeg ingen kontakt til min veninde mere og skilsmissen rykker meget tæt på nu. Vi har intet sammen mere, taler ikke sammen mere og bor i hver vores rum. Han vil ikke forstå at jeg blir såret hver gang de taler eller skriver sammen, og at jeg i nogle situationer bliver fysisk dårlig når de ses. Så ja, jeg var glad for at min veninde i starten kunne kommunikere med ham, men har nu mistet dem begge fuldstændig. En sorg jeg ikke bare lige kommer over og som jeg føler er blevet påtvunget mig af grunde der er helt urimelige. Undskyldningerne for den fortsatte kontakt er mange, men jeg kan ikke længere leve med knuden i maven - så nej tak til god kemi mellem veninde og mand!!!!
Den er klassisk
(21-3-2009 | 10:8:10)
af: Jens Peter Nielsen
Helt så simpelt er det nu ikke, det er snarere en gammel historie, den med husvennen i konens seng og omvendt.

Så jeg ville passe lidt på, hvis det var mig, der skulle lægge kæreste til det eksperiment.

Faktisk har jeg selv scoret en god vens kone engang!

Dog først efter, at hun havde fortalt mig, at hun ville skilles.

Ligesom jeg senere har været meget tæt på min nye kærestes veninde, hvor min kæreste følte sig holdt uden for osv., det blev klaret ved at veninden blev skrottet.

Så pas på, det kan godt blive for hyggeligt altsammen.
hmm bange for utroskab ???
(1-4-2009 | 2:2:55)
af: camilla
en ting vi sikkert alle kvinder gør laaaaangt de fleste de går og er usikker på hva deres kærester laver ??? jeg havde for to år siden en kæreste jeg havde været sammen med i to år han kendte til nogle a mine "veninder" en dag var vi blevet så meget uvenner han valgte a ta over til en kammarat og drikke sig stjernefuld der sad to a mine hmmhva skal jg kalde det hmm hoost skod veninder men den gang var de goe han kom først hjem sent h på morgenen det viser sig så a flere uger efetr sku jeg få afvide a to jeg slet ik stolede elelr snakket som sådan med a min kæreste rent faktiosk havde været mig utro med veninden... veinden blev skrottet og jagtet a op til flere andre fælles venner kæresten blev tilgivet og der gik det først galt for nu havde han fået smag for mine veninder. i dag er det knapt et år siden han sidst va mig utro det gør stadig ondt a tænke på det gør ondt a se ham jeg får det dårligt i maven og har lyst tila løbe lagt væk det satte spor i mig og er tit oppe med paraderne for mænd nu!!!!! og falske veninder.. jeg er sadig ikkke kommet mig ovr alt det fis han har lavet og det gør jeg helle rikke forløbig for inderst inde har jeg tilgivet og elsker ham stadig den dah i dag.... MEN VENINDER OG KÆRETE HELT KLART HOLD DET ADSKILT
En veninde eller??
(25-5-2009 | 21:1:25)
af: AH
Jeg havde en veninde som jeg har kendt i 6 år, som lagde an på min nye kæreste nytårs aften lige foran mig! Det pinligste var så, at jeg dagen før nytårs aften fortalte min udkårne, at hun var som en søster for mig! Hun flirtede med ham og det var kun ham der var tilstede, selvom jeg sad lige foran hende... han nød det.. men mere var der ikke i det. Det var så sidste gang jeg så min kære veninde, som valgte at flushe vores 6 års "søstervenskab" lige i kummet.. Pas på derude! Og ja! vælg jeres venner med omhu!
Varm og venlig
(22-6-2009 | 9:32:39)
af: Mia
Jeg synes man skal være varm og venlig og måske endda kærlig overfor alle dem man selv og partneren inviterer hjem, men det kan godt lade sig gøre uden at bringe andre i forlegenhed eller overskride de intime grænser. Jeg kender selv dem, der overskrider mine grænser, men synes godt man kan mærke om det er farligt eller ej. Hvis det irriterer dig må man give udtryk for det på den ene eller anden måde - måske sjovt henslynget eller alvorligt når man er alene. Er det en rigtig ven skal man nok klare det. Jeg har både mistet og styrket venskaber ved at være åben omkring mine følelser og det har jeg det okay med.
Min kærestes hemlighed
(2-9-2009 | 10:56:47)
af: Sofia
Jeg har meget svært ved at tackle det her og vil lige høre om du måske havde et godt råd. Min veninde har fortalt mig ved et uheld at hun chatter/mailer ( og hvem ved måske , mere ) meget fortroligt med min kæreste! Min kæreste har ikke sagt noget som helst om det, og jeg forstår ikke at han gør det bag min ryg? De 2 har kun mødt hianden meget få gange, men han virker meget intresseret i hendes sjove og meget fantasifulde udtaelser og påfund. Jeg kan ikke lade være med at tænke , hvordan vil han have det med at jeg pluslig begyndte at chatte/mail fortroligt med en af hans bedste venner uden at jeg sagde noget til ham om det. Jeg kan ikke lade være med at tro at der måske er mere i det og det såre mig vildt. Hvad gør jeg? Har overvejet at bede ham stoppe omgående med al kontakt til hende, og jeg vil droppe mit eget venskab til hende også. men selv om jeg gør det , er jeg sikker på at han bare vil finde hende endnu mere spændene fordi det nu er forbudt. Hvordan griber jeg problemet an?
Knus
Den fortvivlede
Forvredet virkelighed
(16-10-2009 | 11:3:30)
af: Tibranie
Der er flere herinde, der skriver, at de har droppet veninden men beholdt kæresten. Det forstår jeg OVERHOVEDET ikke, ud med ham også, han vil fortsætte med at være dig utro på alle mulige måder - UUUUD med ham, han vil ødelægge dig og dit selvværd totalt, og der vil altid ligge en tvivl og nage i dit baghovedet. Du fortjener ALTID bedre end sådan én.

Utroskab = Er det du gør, som du ikke ville gøre hvis din kæreste sad ved siden af.

At Joan taler FOR, er nok fordi hun selv er den der tager têten i det spild. Hun er jo en dejlig skrubbe at se på, livlig i sit sprog, meget maskulint tænkende, så hun vil altid tiltrække sig mænds interesse, og så er det jo let at være ovenpå.

Men for ham/hende, der ikke køre med klatten, er det en pine at være vidne til. Det er som regel ikke begge i et forhold, der kan dét der, så der vil altid være én der lider under den andens flirteri. Så kan man sige; jam' gør da det samme men det ender som regel med et akavet pinligt forsøg på at være som ham/hende, for det ligger ikke lige så dybt som hos partneren, eller det ender med at være en konkurrence om hvem der har mest succes med at flirte; og hvad er sådanne et forhold værd........ 0 nada niente rien nothing - så skynd dig videre.
Jeg fik ikke sex
(25-2-2010 | 10:27:23)
af: Vagn Remme
Nu har jeg sammen med min kone siddet i to timer og studeret Joan Ørtings hjemmeside, og fulgt de råd der fulgte med, med mange ja'er inkluderet, desværre fik jeg ikke sex, ikke engang et håndjob, eller fælles onani. Men det er også okay, for min kone er nemlig fantastisk.
Jeps ;)
(6-4-2010 | 21:1:11)
af: Line
Du har så ganske ret Joan... !!
Er nok enig med de fleste
(16-5-2010 | 18:51:54)
af: Dit navn
er ikke jaloux (mener jeg ikke selv) men synes min kæreste og min veninde fliter meget når de er i samme rum, min kæreste skifter lige pludselig humør fra ØØHHvv kedelig til at få julelys i øjene når hun kommer ind af døren og nogen gange tror jeg hun kun kommer for at se min kæreste, ikke for at være sammen med mig. jeg er F...... bange for at miste min kæreste så er nok mere på vagt end jeg burde så jeg holder også mange af mine veninder på afstand når min kæreste er der.. (mødes med dem når han ikke er hjemme og hjemme hos dem)
Skriv en overskrift
(19-6-2010 | 7:19:54)
You made a good point about the blind spots.
Balance og rummelighed -lige i skabet!
(19-7-2010 | 5:45:41)
af: bitte
Denne artikel rammer mig lige i solar plexus. Det er nemlig lige præcis det det handler om! At man er næring hvis man ikke viser sin elskede rummelighed i forhold til at flirte med andre kvinder. Kvinder, der er i så god form spirituelt og personligt, at de slipper sig selv og deres partner løs, har jeg stor respekt for.. før hen var jeg meget nærtagende og havde et lavt selvværd, men da jeg først lærte at elske mig selv og leve efter sætningen : giver du slip på ham og er klar til at miste, kommer han til dig som en glad lille hundehvalp, fandt jeg ud af at den indre ro jeg havde givet mig selv, gjorde at jeg efter jeg blev skilt og praktiserede teorien for alvor, tiltrak mænd på et niveau jeg aldrig havde drømt om var muligt! så øv jer i det for pokker kvinder! -tag det bedste i livet! det med at slippe kontrollen over hvad manden "må" er blot som at lære at løbe 5 km -man skal bare øve sig! har nu fundet en fantastisk mand der har en top klasse personlighed, med den mest fantastiske humor, intellekt, empati for anrdre mennesker og er samtigdig en af de smukkeste mænd jeg nogensinde har set...og som virkelig forstår at tilfredsstille en kvinde også på lagnerne! og jeg kniber stadig mig selv i armen hver dag... så piger... denne her artikel er så sand.. Det er aldrig for sent at udvikle sig..vær aldrig næring med din rummelighed over for manden du vil have, sætter du ham fri også over for dine veninder vil han elske og begære dig som ingen andre kan eller nogle sinde vil kunne og han vil slet ikke have lyst til at være sammen med dem eller andre kvinder, fordi han ved han har verdens bedste rummelige, grændsefrie og uspolerede kvinder, der hviler i sig selv:-) Blot et godt råd til kvinden der sødrømmer om at hendes mand begære hende, elsker hende og er fysisk og mentalt tiltrukket af hende på allerhøjeste niveau.. Tak Joan for denne artikel -fordi du giver alle kvinderne der finder vej til dig, denne hemmelighed. det er intet mindre end et fantastisk budskab og praktisere man det bliver man super lykkelig med sin mand:-)