Forside
Kontakt
Oversigt
Login


WebTV
Artikler
Debat
Bøger
Ekstrabladet
Kursuskalender
Sexologuddannelsen
Parterapeutuddannelsen
Booking
Om Joan
Hvordan gør du din mand lykkelig?




Hvordan gør du din mand lykkelig?
Hvis du vil gøre din mand rigtig glad, skal du være kælen og fysisk overfor ham. Det kan være svært for en mand at finde sin egen glæde, hvis ikke det går gennem underlivet på ham. Den gode følelse af sig selv og respekten for sig selv, kommer gennem kontakten med de seksuelle strømninger.

Han er jo maskulin, og er mere oppe i hovedet.
Han siger f.eks. aldrig: ”Jeg kan ikke bolle i aften, for jeg føler mig oppustet”, det er naturligt for en kvinde at sige. Ligesom at vi kvinder ikke kan gå ud en aften, hvis vi føler, vi har fladt hår. Vi er mere i ledtog med vores krop på den måde.
Og derfor er det OS, der skal hjælpe manden til at komme derned, hvor det er skønt være: I kroppen!

Og vi ved alle, at mænd elsker ros. Men de fleste mænd får de verbale klap på skulderen på arbejdet, og derfor trænger de til mere fysiske klap, når de kommer hjem: Kys, kram, massage, erotik, klem, smil og kropslighed.
Kvinden skal derfor sørge for at have det dejligt med sin egen krop, så hun kan lokke ham med sig. Jo mere frie og kropslige vi kan være, jo lettere er det for os at lokke ham med ind i kropsland.
Og det kræver lidt arbejde fra vores side, at lære at nyde vores egen krop. Men det er det hele værd - for din mand vil elske det!

Vi skal droppe nogle af alle vores ord, og bruge vores feminine sanselige krop til at give ham nydelse og ro og leg - og lykke!!

Klø på tøser!
Smil fra Joan


Skrevet af: Joan Ørting
Oprettet: Mandag d. 02. februar 2009
Opdateret: Mandag d. 02. februar 2009
Skriv en kommentar
Sikkerhedskode der skal forhindre automatisk spam
Send

Kommentarer (11)
Respekt ?
(4-2-2009 | 21:8:22)
af: Dit navn
Du har måske ret i noget Joan, men det kan være svært at respektere en mand, der er så meget oppe i sit hoved, at han går i seng med kvinder, fordi der er prestige i det og ikke fordi han reelt set har lyst til lige netop hende, fordi han synes hun er dejlig som hun er, mere dejlig end de andre. Så jeg tror at (de) mænd er nødt til, selv at tage ansvar, for overhoevedet at være interssante for kvinder. De må have en rimelig kontakt til sig selv, for at vi vil indlede et forhold. Men derudover er det selvfølgelig godt nok, at to mennesker kan supplere hinanden, det skal bare være inden for rimelighedens grænse, hvis det skal lykkedes på længere sigt.
fordi vi får lyst
(5-2-2009 | 21:57:10)
af: ditte
Fordi vi får lyst er vi sammen. Vi siger ja til Længsel, Nærvær og Kærlighed. Prøv at læse bogen om voksenudvikling fra Modtryk. Kær-lighed forpligter til ærlighed. Han kan godt sige nej, ikke lige nu. Jeg vil gerne lytte når jeg har...og så skal det også være. Det er ikke godt solen går ned, over et fravær. Fravær skal være ligeværdige og ærlige ligesom nærværet. Det er en menneskeret at være alene i timer, dage, uger. Et livstegn Jeg tænker på dig, sms kan være en rød tråd. Så tøser, vi må selv hælde de ´små sten udaf skoene´ tage nogle større skridt og for at klare skærene må vi sludre med veninderne og i ´den korte version´ er mit behov for ham lige nu.
Fra en mand
(9-2-2009 | 11:47:0)
af: Kaj
Der er ikke noget så dejligt, som når en kvinde tager en på pikken og siger. "Må jeg få den NU??
Fra en mand
(9-2-2009 | 12:6:32)
af: Kaj
Der er ikke noget så dejligt, som når en kvinde tager en på pikken og siger. "Må jeg få den NU??
Tak for info.
(10-2-2009 | 23:35:21)
af: kaptajnen uldkat
.
Berøring og flirt = Roser!
(16-2-2009 | 23:28:8)
af: Lotte
Det er fuldstændig rigtigt Joan! Min kæreste bliver faktisk en bedre kæreste når jeg er ekstra kælen og flirtende ved ham. Jeg prøvede engang virkelig at flirte med ham op til valentinsdag og det resulterede i en buket roser og han giver ellers ALDERIG blomster!
Når manden egentlig ikke gider
(5-3-2009 | 20:1:37)
af: Mere sex tak
Det lyder alt sammen rigtig godt på papiret, men hvad gør man, når man har en mand, som ikke er videre interesseret i berøing, sex, kærtegn m.m.? De gange, han har taget initiativet til sex, kan tælles på 2 hænder, hvis vi trækker forelskelsesfasen fra. Og jeg har det rigtig godt med min krop. Synes selv, jeg ser godt ud.
han bryder sig ikke om det...
(28-3-2009 | 11:24:50)
af: Den desillusionerede
Men min mand bryder sig ikke om hverken at tale om sex, at jeg rører ved ham eller om at kysse og kramme mig. En gang syntes han om det, det var desværre før vi blev gift....
EN dejlig følsom mand
(4-5-2009 | 14:39:11)
af: Scorpionen
kære kvinder og mænd!
Jeg er så glad, for jeg har endelig mødt en meget lækker, sød, følsom og kommunikerende mænd. jeg har tidligere haft meget skam over at give udtryk for mine følelser, og ik vist eller fortalt mine kæreste hvis de havde såret mig. Men ham her spørger altid om der er noget galt eller krammer mig,.og fortæller mig at jeg ikke slipper så let for ham, når jeg enten lukker i eller forsøger at skubbe ham væk. Dette gør jeg, fordi jeg ik er vandt til det nærvær han viser mig, og han vil gerne have, at vi to om alting. Han vil mig altså gerne, og det skræmmer mig til tider, men samtidig gør det mig også varm i hele kroppen, jeg har været førhen været en kvinde, der faldt for de mænd der kun var halvt interesserede, og nu kan jeg se at årsagen har været at jeg er hunderæd for nærværet. Men jeg er begyndt at åbne mig op og fortælle ham om alle de ting og følelser jeg har indei mig, og han gør det sammen, så det er et mirakel,..hvad kærlighed og samvær med et andet menneske kan lære mig.
Jeg ved ikke...?
(9-5-2009 | 22:50:43)
Hmm... Det lyder jo så lige til, men syntes bare ikke at jeg formår at gøre ham lykkelig... Jeg ved slet ikke hvad jeg skal gøre af mig selv i sengen... Jeg går bare helt i stå... :-/ Men det er nok bare mig, der ikke har fundet ud af hvordan man gør endnu... :-/
Er jeg til grin?
(9-4-2010 | 11:16:10)
af: lover
Har vart sammen ed min man i 24 år,og elske him højet,vi har lavet så maget sammen og har en god live,sex har ik var der så maget af,de vil jeg men altid der for ham,og han var altid glad.Jeg har ik haft de godt i 2 år and var siker der var en til i hans live,for 6 mdr siden finde jeg ud af de ,at de var fra hans arbjde,jeg say til ham at nu var de nok og hvad skul vi gor han vil ik go fra mig og han har sagt de til hen,der var ik nogt med sex ser han de var gode venner og snakked kun,men han har sent hen en sms og med fejle sent den til mig,så jeg vist der var kun en ting mere til at gore og de var at kontakt hen.De har jeg,sent en sms til hen og hens svar say,han ik føler sig elsked,ingen kærtejn,ingen elskov.Jeg var så kedaf det,vi snakked og siden har hvores sex live og andre tinge blived fantastic,men jeg vil de still har kontakt og jeg stole ik på hen,hun virke maget domanering og min man er så bløde.Jeg har fortelt min mand at jeg vil ik var til grin.Tror du jeg er til grin el skal jeg nu slap af,som han say nu skal han for mig til at stole på ham igen.